Kiedy grono ósmej edycji Akademii realizowało (ze wsparciem swoich opiekunów) sesje dialogu, absolwenci i absolwentki poruszali ważne tematy podczas warsztatów rozwojowych.


Pierwszy jesienny warsztat z serii dwóch spotkań sieciująco-integracyjnych odbył się w siedzibie Szkoły Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego. Zgodnie z myślą przewodnią całej edycji, wydarzenie dotyczyło dialogu – szczególnie wokół spraw, które z różnych powodów nie są poruszane w codziennych rozmowach. Tym samym w ramach spotkania osoby uczestniczące dotknęły tematu umierania.
Death Cafe, będące głównym punktem spotkania, przeprowadziła edukatorka i wiceprezeska Zarządu Fundacji Instytut Dobrej Śmierci, Maria Puchalska. W ramach rozmowy osoby uczestniczące eksplorowały swoje przekonania i refleksje dotyczące śmierci swojej czy osób bliskich oraz poznały współczesną koncepcję żałoby.
Na zakończenie warsztatu wszyscy uczestnicy i uczestniczki zdali sobie pytanie: o jakich tematach powinno się ich zdaniem więcej rozmawiać i mówić w przestrzeni publicznej, a następnie zaplanowali jedną rzecz, jaką w związku z tym wykonają.


Drugi jesienny warsztat odbył się w przestrzeni Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warsztat „Nowe dachy – stara ulica” był połączeniem dwóch spotkań eksperckich, a tym samym tematów: nowego budynku kulturalnego w centrum miasta oraz obecnej również w centrum – bezdomności.
Pierwszym gościem, związanym bezpośrednio z miejscem spotkania, był Mikołaj Mundzik – odpowiedzialny za budowę budynku MSN przy Marszałkowskiej. Podzielił się on opowieścią o budynku: ciekawostkach architektonicznych, całym planie przestrzennym dookoła Pałacu Kultury oraz wizji funkcjonowania samej siedziby MSN.
Drugą rozmówczynią była Anna Jastrzębska – założycielka i prezeska Fortior-Fundacji dla Wielu, psychotraumatolożka i ratowniczka, ekspertka pracy streetworkingowej i terapeutycznej z osobami w kryzysie bezdomności. Podzieliła się z osobami uczestniczącymi historiami ze swojej działalności społecznej, naszkicowała przyczyny kryzysu bezdomności, jak również pokazała możliwości pomocy dostępne dzięki miastu oraz organizacjom pozarządowym.

Reprezentacja grona absolwenckiego odwiedziła również zjazd Akademii Młodych Liderów i Ambasadorów Polonijnych, dzieląc się swoim doświadczeniem związanym z działalnością społeczną.
Warszawska Akademia Młodych Liderów 8.0 jest współfinansowana przez m.st. Warszawa.