fbpx

Ostatni zjazd w Beyond Borders Academy

Drugi Zjazd Beyond Borders Academy za nami i tym samym powoli kończymy naszą Akademię. Warsztaty i wizyta studyjna odbyły się w dniach 10 – 16 września w Krasnogrudzie w Ośrodku „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów”, miejscu stworzonym i prowadzonym przez Fundację Pogranicze.

Grupa młodych liderek i liderów z Ukrainy, Białorusi i Polski pracowała bardzo intensywnie przy wsparciu dwóch trenerek – Joanny Hoffman i Justyny Józefowicz oraz czwórki tutorów – Oli Chodasz, Ewy Romanowskiej, Joli Woźnickiej i Piotra Babickiego.

W pierwszej części zjazdu poddaliśmy refleksji rolę lidera. Młode osoby uczestniczące w BBA w pracy indywidualnej oraz grupowej zastanawiały się nad swoją rolą liderką, doświadczeniami w tym zakresie oraz korzyściami płynącymi z uczestniczenia w Beyond Borders Academy.  Warsztaty były poświęcone kompetencjom przywódczym – wprowadzono model zaangażowanie, teorię przywództwa sytuacyjnego oraz sposoby szukania rozwiązań „out of the box”. Studenci dostali także zadanie do wykonania – mini projekt z określonymi granicami: czasem, zasobami i regułami. Poza świetną zabawą mieli możliwość doświadczenia pracy w grupie, zarządzania małymi fragmentami projektu oraz włączania się we wspólny sukces.

Druga część zjazdu to była intensywna nauka narzędzi i teorii ważnych przy pracy metodą projektu. Warsztaty poświęcone były elementom zarządzania projektem oraz organizacji działań społecznych. Pojawiły się także takie tematy jak: struktura planowania własnych działań, zarządzanie zmianą oraz myślenie strategiczne i rozumienie trendów. Dopełnieniem był wykład dotyczący zarządzania czasem i spotkanie z Magłorzatą Snarską – Nieznańską z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.

Bardzo ważnym elementem zjazdu była wizyta studyjna przygotowana i przeprowadzona przez Weronikę Poncyljusz – Czyżewską oraz osoby, które stworzyły i prowadzą do dziś Fundację Pogranicze. Osoby uczestniczące w Beyond Borders Academy wzięły udział w następujących spotkaniach:

– z Krzysztofem Czyżewskim wykład o Małych Centrach Świata zakończony czytaniem poezji we wszystkich językach obecnych na BBA: angielskim, ukraińskim, białoruskim, polskim

– z Małgorzatą Sporek – Czyżewską o Silva Rerum, zbieraniu historii mówionych wśród społeczności lokalnej, odzyskiwaniu i przywracaniu pamięć osób i miejsc

– z Bożeną Szroeder na temat działań artystycznych oraz edukacyjnych w Sejnach pod nazwą „Kroniki sejneńskie”

– z Wojciechem Szroederem, który poprowadził koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Odbyły się także spotkania i wykłady z osobami stale współpracującymi z Ośrodkiem Pogranicze:

– z Piotrem Piwowarczykiem po wspólnym obejrzeniem jego filmu „Amnezja” i Cezarym Harasimowiczem na temat pamięci

–  z prof. Eigidiusem Aleksandraviciusem na temat dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego  

Odbyły się także warsztaty przyrodnicze z Kseniją Konopek oraz wycieczka z bartnikiem z Miodosytni Augustowskiej.

Grupa uczestniczek i uczestników BBA wyjechała pełna refleksji, doświadczeń i inspiracji. Spotkania z gośćmi były bardzo poruszające i otwierające na pracę z lokalnymi społecznościami.

Przed nimi w bliskiej przyszłości spotkania z Tutorami i Tutorkami oraz konkurs na mini granty.

Copyright All Rights Reserved © 2019

×