Drugi Zjazd Beyond Borders Academy za nami i tym samym powoli kończymy naszą Akademię. Warsztaty i wizyta studyjna odbyły się w dniach 10 – 16 września w Krasnogrudzie w Ośrodku „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów”, miejscu stworzonym i prowadzonym przez Fundację Pogranicze.
Grupa młodych liderek i liderów z Ukrainy, Białorusi i Polski pracowała bardzo intensywnie przy wsparciu dwóch trenerek – Joanny Hoffman i Justyny Józefowicz oraz czwórki tutorów – Oli Chodasz, Ewy Romanowskiej, Joli Woźnickiej i Piotra Babickiego.
W pierwszej części zjazdu poddaliśmy refleksji rolę lidera. Młode osoby uczestniczące w BBA w pracy indywidualnej oraz grupowej zastanawiały się nad swoją rolą liderką, doświadczeniami w tym zakresie oraz korzyściami płynącymi z uczestniczenia w Beyond Borders Academy. Warsztaty były poświęcone kompetencjom przywódczym – wprowadzono model zaangażowanie, teorię przywództwa sytuacyjnego oraz sposoby szukania rozwiązań „out of the box”. Studenci dostali także zadanie do wykonania – mini projekt z określonymi granicami: czasem, zasobami i regułami. Poza świetną zabawą mieli możliwość doświadczenia pracy w grupie, zarządzania małymi fragmentami projektu oraz włączania się we wspólny sukces.
Druga część zjazdu to była intensywna nauka narzędzi i teorii ważnych przy pracy metodą projektu. Warsztaty poświęcone były elementom zarządzania projektem oraz organizacji działań społecznych. Pojawiły się także takie tematy jak: struktura planowania własnych działań, zarządzanie zmianą oraz myślenie strategiczne i rozumienie trendów. Dopełnieniem był wykład dotyczący zarządzania czasem i spotkanie z Magłorzatą Snarską – Nieznańską z Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych.
Bardzo ważnym elementem zjazdu była wizyta studyjna przygotowana i przeprowadzona przez Weronikę Poncyljusz – Czyżewską oraz osoby, które stworzyły i prowadzą do dziś Fundację Pogranicze. Osoby uczestniczące w Beyond Borders Academy wzięły udział w następujących spotkaniach:
– z Krzysztofem Czyżewskim wykład o Małych Centrach Świata zakończony czytaniem poezji we wszystkich językach obecnych na BBA: angielskim, ukraińskim, białoruskim, polskim
– z Małgorzatą Sporek – Czyżewską o Silva Rerum, zbieraniu historii mówionych wśród społeczności lokalnej, odzyskiwaniu i przywracaniu pamięć osób i miejsc
– z Bożeną Szroeder na temat działań artystycznych oraz edukacyjnych w Sejnach pod nazwą „Kroniki sejneńskie”
– z Wojciechem Szroederem, który poprowadził koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
Odbyły się także spotkania i wykłady z osobami stale współpracującymi z Ośrodkiem Pogranicze:
– z Piotrem Piwowarczykiem po wspólnym obejrzeniem jego filmu „Amnezja” i Cezarym Harasimowiczem na temat pamięci
– z prof. Eigidiusem Aleksandraviciusem na temat dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego
Odbyły się także warsztaty przyrodnicze z Kseniją Konopek oraz wycieczka z bartnikiem z Miodosytni Augustowskiej.
Grupa uczestniczek i uczestników BBA wyjechała pełna refleksji, doświadczeń i inspiracji. Spotkania z gośćmi były bardzo poruszające i otwierające na pracę z lokalnymi społecznościami.
Przed nimi w bliskiej przyszłości spotkania z Tutorami i Tutorkami oraz konkurs na mini granty.