fbpx

Trzy pytania o Tutoring

Czy tutoring łączy się z wolontariatem? Na trzy pytania odpowiada Agnieszka Szelągowska, trenerka szkolenia tutoringowego w Programie "Pomagam-Zyskuję", przygotowanego dla Ochotników Warszawskich.

Co to jest tutoring?

A.SZ: Tutoring to praca z drugą osobą, prowadząca do wzmocnienia i osiągnięcia celów. Obecność tutora pomaga osobie wspieranej odkryć i wykorzystać swój potencjał, poradzić sobie z wyzwaniem, takim jak: pełnienie nowej roli, robienie czegoś skuteczniej, samodzielnie, z satysfakcją.

Do czego tutoring może się przydać wolontariuszom?

Wolontariusz jest osobą która ma bardzo dużo zapału, chęci, motywacji i jednocześnie potrzebuje odnaleźć się w nowej roli, robiąc rzeczy których często dotychczas nie robił. W relacji z tutorem może nazwać swoje wyzwanie, postawić cele które pomogą skutecznie pełnić nową rolę i opracować plan realizacji celów.

Jak wolontariusze mogą się rozwijać w tutoringu?

Doświadczony wolontariusz może pełnić rolę tutorską dla osób, które zaczynają swoją ścieżkę wolontariacką. Żeby zostać tutorem, doświadczony wolontariusz, potrzebuje kompetencji wspierania innych, kierowania procesem rozwoju i używania narzędzi pomagających innym świadomie wykorzystywać swój potencjał. A tego może się nauczyć korzystając ze szkoleń tutorskich i uczestnicząc we własnym tutoringu. W Szkole Liderów prowadzimy Szkołę Tutoringu, dzięki której tę metodologię można zastosować w bardzo różnych dziedzinach, także w wolontariacie.

 

Agnieszka Szelągowska – Trzon zespołu trenerskiego. Specjalistka od tego, co w Szkole unikalne – metody tutoringu. Od 7 lat w programie Liderzy PAFW. Szkoli, wspiera w rozwoju, superwizuje tutorów i coachów. Wielokilometrowe dystanse między tutorami zapełnia dobrą literaturą. W wolnych chwilach biega, najczęściej o 4 rano.

Copyright All Rights Reserved © 2019

×