fbpx

dla Polonii: wizyta studyjna w Katowicach

Data: 19.10.2016

Organizujmy się! Jak budować silne społeczności lokalne? Wizyta studyjna skierowana do Absolwentek i Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych.

Organizujmy się! Jak budować silne społeczności lokalne?

Jeśli jesteś ciekawy w jaki sposób w Katowicach skrzykuje się sąsiadów mieszkających obok siebie i tworzy z nich sprawnie działające grupy, to ta wizyta jest właśnie dla Ciebie!

Tematem przewodnim wizyty będzie zaprezentowanie skuteczności metody organizowania społecznościowego na przykładzie sprawnie działających grup sąsiedzkich w Katowicach, które mają realny wpływ na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia.

Wizyta studyjna ma na celu zaprezentowanie długoletniego doświadczenia Stowarzyszenia Bona Fides w działaniach na rzecz aktywizacji mieszkańców Katowic i wpływania na władze lokalne przy wykorzystaniu metody organizowania społecznościowego. Uczestnicy będą mieli okazje zapoznać się z dobrymi praktykami z zakresu działań strażniczych i akcjami społecznymi, które wsparło Bona Fides.

W trakcie wizyty poznasz elementy metody w oparciu o którą Bona Fides aktywizuje mieszkańców Katowic. Organizatorzy zdradzą Ci przepis na prowadzenie skutecznej kampanii społecznej, pokażą jak pracować z mieszkańcami tak, aby tworzyli oni demokratyczne struktury zdolne do podejmowania decyzji we własnym imieniu.

Na początku pierwszego dnia poznacie trzy obszary działalności Stowarzyszenia Bona Fides, a są nimi: organizowanie społecznościowe, działania strażnicze (watchdog) oraz wolontariat. Po tym wprowadzeniu nastąpi szkolenie z metody organizowania społecznościowego.W trakcie trwania szkolenia  poznacie m.in: kolejność kroków oraz specyfikę wykorzystywanej przez nas metody.

W trakcie ćwiczeń będziecie mieli okazję wcielić się w role decydentów,  i mieszkańców. Zobaczycie jak wygląda proces konsultowania ważnych inwestycji. Co pomaga,  a co jest przeszkodą w trakcie prowadzenia takich negocjacji? Jakie zachowania pomagają w skuteczności ich prowadzenia?  Jaką rolę pełni miejsce w którym takie spotkanie się odbywa? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć wspólnymi siłami. Ponadto w trakcie szkolenia zostaną poruszone tematy związane z prowadzeniem kampanii społecznych z mieszkańcami.

Drugiego dnia organizatorzy zabiorą was na wycieczkę szlakiem osiedli, na których pracują. Będziecie mieli okazję poznać liderów Inicjatyw Sąsiedzkich, z którymi współpracują. Oni jako eksperci oprowadzą was po swoich “małych ojczyznach”, pokazując jednocześnie sukcesy, które udało im się osiągnąć. Spotkanie z prezydentem? Walka o nowy skate point, parking i chodnik? Organizowanie festynu osiedlowego? Te i wiele innych tematów nie mają dla nich  żadnych tajemnic!

Formularz rekrutacyjny:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeyDnPAjqGhKVOALnWS0IlX7TGHl4Sp3rmwpAu8vCM5FQ_aRw/viewform

W ramach wizyty uczestnicy otrzymują zwrot kosztów podróży do 500 zł, mają zapewnione wyżywienie,zakwaterowanie, przejazdy lokalne.

REKRUTACJA TRWA DO 19.10.2016 r.

Pytania prosimy kierować na adres:

[email protected]

Logotyp

Copyright All Rights Reserved © 2019

×