Szkoła w pandemii
Program 28. Szkoły Liderów Politycznych składał się z 4 sesji, które ze względu na pandemię Covid-19 odbyły się jesienią 2020 roku. Wszystkie zajęcia, poza uroczystą inauguracją programu w formule hybrydowej, zostały przeprowadzone online. Program merytoryczny oraz jego realizacja zostały dostosowane do nowej rzeczywistości spowodowanej pandemią.
Przywódcy wobec wyzwań przyszłości
Program 28. Szkoły Liderów Politycznych realizowany był w odpowiedzi na wyzwania, które postawiła przed społeczeństwem i państwem sytuacja związana z COVID-19. Temat ten był przedmiotem debaty inauguracyjnej „Jaskółki zmian czasów pandemii. Ile (nie)wiemy o naszej przyszłości?” z udziałem Edwina Bendyka, Pawła Grzesiowskiego, Moniki Helak, Elżbiety Mączyńskiej oraz wykładu profesora Oxfordu Jana Zielonki „Przywództwo w pandemii”.
Warsztaty, debaty, seminaria, spotkania z politykami
28. Szkoła Liderów Politycznych to różnorodność formy i tematyki zajęć.
Uczestnicy i uczestniczki zostali zaproszeni m.in.:
- do refleksji nad sobą w liderskiej roli w ramach treningu liderskiego i treningu przywództwa opartego na wartościach,
- do wzmocnienia skuteczności swojej kampanii w ramach warsztatów wyborczych i medialnych,
- do rozmów na temat polityki krajowej i zagranicznej z przedstawicielami polskiej polityki różnych opcji,
- do wykładów i zajęć prowadzonych przez zaproszonych ekspertów i ekspertki.
Dialog w czasie rzeczywistym
Ciekawym i ważnym kontekstem dla programu i networkingu była aktualna rzeczywistość społeczna i polityczna. Etap rekrutacji oraz czas realizacji zajęć przypadł na okres pandemii, dodatkowo zjazdy to czas ogromnych demonstracji Strajku Kobiet przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnemu w sprawie ograniczenia prawa aborcyjnego. Reagując na to, co dzieje się w kraju, tematy te zostały podjęte podczas Szkoły na specjalnie przygotowanych zajęciach. Jednym z ciekawszych z nich była sesja dialogu publicznego.
Goście i eksperci
Podczas 28. Szkoły Liderów Politycznych uczestnicy rozmawiali z ekspertami i ekspertkami specjalizującymi się w tematach gospodarczych, ekonomicznych, społecznych, zmian klimatycznych, współczesnej myśli politycznej czy nowych technologiach.
Eksperci i ekspertki: m.in. dr hab. Jarosław Flis, prof. Andrzej Leder, prof. Bodgan de Barbaro, prof. Elżbieta Mączyńska, Magdalena Baran, Meaghan Fitzgerald, Paulina Górska, Maria Libura, Dawid Gregosz, Jarosław Makowski, Piotr Trudnowski, Marcin Walecki, Jan Wróbel, Zuzanna Skalska, Aleksandra Przegalińska, Jarema Piekutowski, Ernest Pytlarczyk, Katarzyna Pisarska, Marcin Popkiewicz, Jerzy Przystajko, Bartosz Rydliński, Dominika Lasota, Hanna Nowicka, Noemi Gryczko, Falk Altenberger, Hanna Dmochowska, Adam Pieńkowski, Jacek Łęgiewicz.
Politycy, posłowie i liderzy ruchów politycznych: Borys Budka (Przewodniczący PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (Prezes PSL), Adam Bielan (Europoseł PiS), Szymon Hołownia (Polska 2050), Tomasz Latos (poseł PiS), Andrzej Sośnierz (poseł Porozumienia).
Goście zagraniczni: Diana Filimon (Rumunia, Digital Communication Network Romania, Forum Apulum), Luka Krzaloski (Macedonia, European Democracy Youth Network (EDYN)), Radu Marian (Macedonia, PAS), Marr Nyang (Gambia, Gambia Participates), Paula Naoufal (Liban, Citizenship Club, Karina Paz Rosales (Gwatemala, Unidad Nacional de la Esperanza, UNE), Jason Worlledge (USA).
Uroczyste zakończenie
Szkołę zakończyła debata oksfordzka uczestników na wybrany przez nich temat oraz uroczyste wręczenie dyplomów.
Tu zaczyna się dobra polityka, czyli absolwenci i absolwentki o Szkole
28. SLP była najmocniejszym impulsem w mojej działalności społecznej. Wspaniała energia, merytoryczne przygotowanie i piękni, różnorodni ludzie. Tu zaczyna się dobra polityka.
Łukasz Dudzic, radny Miast Bobrowice, współprzewodniczący Koła Partii Zieloni Krosno Odrzańskie
Szkoła Liderów Politycznych to dla mnie kolejny krok w stronę realnego wpływu na kształt życia społecznego w Polsce. Polityka to troska o dobro wspólne, które można realizować na płaszczyźnie samorządowej, ogólnopolskiej czy pozarządowej. Udział w szkole to mikstura zawierająca wzrost kompetencji, wiedzy z zakresu procesów politycznych oraz solidna dawka pozytywnej energii do działania. SLP poprzez horyzontalny charakter zajęć daje przestrzeń do dokonania swoistego rachunku sumienia naszej aktywności publicznej oraz wspiera w podjęciu decyzji o kolejnych jej etapach. Niezapomniane przeżycie i liczę na kontynuacje ciekawych działań w ramach grupy absolwentów.
Paweł Buczyński, Prezes Fundacji Gdańskiej
Szkoła Liderów Politycznych napełniła mnie motywacją i zainspirowała do działania w trudnym dla wszystkich 2020 roku. Uczestnictwo w Szkole pokazuje, że nie warto barykadować się w swoich bańkach. Współpraca ponad podziałami jest możliwa i może przynosić pozytywne efekty, nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale też lokalnym, samorządowym. Gorąco polecam Szkołę wszystkim liderkom i liderom, którzy chcieliby rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie.
Justyna Kościńska, Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia “Miasto jest Nasze”, Warszawa
Nie przesadzę, mówiąc, że Szkoła pozwoliła mi określić moje zawodowe i życiowe priorytety. W ramach zajęć rozmawialiśmy między innymi o systemie wartości, o tym, jak wyraża się on w działalności publicznej. Zrozumiałam wtedy, że działalność publiczna, niezależnie od tego, jak szeroko zakrojona, zawsze wyrasta lub odnosi się do grupy osób, które razem ją prowadzą, razem zdobywają szczyty, motywują do działania i wspierają, gdy jest ciężko. Żaden lider i żadna liderka nie idą sami. Szkoła pomaga wykształcić tę perspektywę, bo wspiera umiejętność pracy grupowej w imię wspólnych wartości.
Małgorzata Wochowska, działaczka na rzecz praw kobiet, członkini Stowarzyszenia Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, organizatorka międzynarodowych sieci współpracy między samorządami, Łódź, Berlin
Szkoła Liderów Politycznych była dla mnie niezwykłą inspiracją, w tym wiedza, zaangażowanie, umiejętności wykładowców, ale przede wszystkim uczestników Szkoły. Niezwykłe doświadczenie rozwojowe, krok milowy mojego liderstwa, który zaprocentuje efektywną pracą na rzecz lokalnej społeczności. Motywacja do dalszej pracy nad sobą i pogłębiania swoich umiejętności. Dziękuję za ten wspaniały-uskrzydlający czas.
Agnieszka Klimczuk, Radna Miasta Zamość, Nowa Lewica
Szkoła Liderów Politycznych to:
- trening przywództwa opartego na wartościach,
- warsztaty debatanckie,
- warsztaty medialne,
- wykłady,
- gry szkoleniowe i strategiczne,
- grupy dyskusyjne jako część seminarium,
- spotkania z zapraszanymi politykami, działaczami publicznymi oraz reprezentantami biznesu, nauki i kultury,
- konwersatoria, casestudy,
- śniadania i poranne przeglądy prasy,
- spotkania w grupach asystenckich.
28. Szkoła Liderów Politycznych odbyła się dzięki wsparciu partnerów:
Fundacja Konrada Adenauera, Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Orange Polska, Samsung, Magovox sp. z o.o., McDonald’s.