fbpx

Czy należy bać się różnic?

Absolwenci i Absolwentki Programu Liderzy PAFW od 8 lat spotykają się na corocznych zlotach. Pierwszy raz zamiast ich integrować, postanowiliśmy dokonać dezintegracji - o swoich wrażeniach ze Zlotu Programu Liderzy PAFW opowiada Ola Daszkowska-Kamińska

 

Małe i większe miasta, samorząd, organizacje, młodzi i troszkę starsi – każda edycja Programu Liderzy PAFW to mieszanka osobowości i doświadczeń. Jednym z celów, który stawiamy sobie jako organizatorzy jest stworzenie grupy, która będzie dla siebie wsparciem, ale jednocześnie inspiracją. Ponieważ wierzymy w to, że rozwój pojawia się w spotkaniu z kimś innym ode mnie, a niekoniecznie bardzo podobnym.

Dlaczego nie mówimy o tym otwarcie?

Mimo różnorodności, Program do tej pory koncentrował się po pierwsze na tym, co łączy, a po drugie na wątkach związanych bezpośrednio z rolą liderską – z prowadzeniem zespołu, tworzeniem własnej wizji, szukaniem możliwości poszerzenia wpływu. Tymczasem w świecie dookoła toczą się burzliwe debaty. Nawiązywaliśmy do nich, organizując na zjazdach Debaty Oxfordzkie, jednak ta forma jest pewną konwencją, gdzie osobiste poglądy powinny zejść na dalszy plan w zestawieniu z argumentami. Nie pytaliśmy dotąd o osobiste poglądy naszych liderów. „Co myślisz  o przyjmowaniu uchodźców? Czy chodzisz do kościoła? Czym jest dla Ciebie tradycja?” Aż przyszedł moment, żeby „zrobić pierwszy krok” właśnie na zlocie.

Integracja wokół trudnych pytań

„Zrób pierwszy krok” to hasło tegorocznego spotkania, które odbyło się w przedostatni weekend czerwca w pięknym pałacu w Lesznie.  Chcielibyśmy, aby było to odważne wyjście w stronę innych, ale przy zachowaniu własnych wartości. Na początku doskonale opowiedział o tym dr Jan Szomburg, twórca Kongresu Obywatelskiego. „Zmiana uczuć czy nastawienia poprzedza każdą zmianę myślenia” – przywołał słowa franciszkanina Richarda Rohra. Aby zaakceptować inność, nie można pozostać na poziomie tylko argumentów – trzeba sięgnąć do empatii i przyjrzeć się uczuciom, które mam ja i które ma druga strona. Rewolucyjne, gdy przyjrzeć się, jak często oponenci polityczni zarzucają sobie zbyt dużą emocjonalność.

Uczucie dyskomfortu mogło wywołać kolejne ćwiczenie – w pierwszym kroku było to wypełnienie ankiety o poglądach. 11 pytań, które zahaczały m.in.  o poglądy polityczne (na kogo głosowałeś/aś w ostatnich wyborach), kwestie światopoglądowe (akceptacja małżeństw homoseksualnych), granice wolności (czy powinien być obowiązek szczepienia dzieci). Kolejnym bardzo ważnym etapem była przestrzeń dialogu wokół tych pytań. Zadanie polegało na ujawnieniu swoich poglądów i wsłuchaniu, co spotkana osoba ma do powiedzenia.  Okazało się to doświadczeniem bardzo angażującym. W sali wrzało, uczestnicy nie chcieli trzymać się limitowanego czasu, dyskutując w postawie autentycznej ciekawości. Ostanim akordem było typowanie, jak przedstawiają się wyniki dla całej grupy. Było kilka zaskoczeń i konkluzja – jak wielu rzeczy o sobie nie wiemy, jeśli zapomnimy o nie spytać.

 

Mnóstwo pierwszych kroków

Kolejny etap spotkania to cała feria warsztatów do wyboru, gdzie można było spróbować czegoś pierwszy raz – np. improwizacji teatralnej, stand-up’u, mindfulness, jogi śmiechu, śpiewania w chórze i innych aktywności, na które w liderskiej codzienności brakuje czasu. W podobnym duchu prowadzone były warsztaty kolejnego dnia, gdy inspiracje przekazywali liderzy liderom. Trudno się połapać w tym bogactwie. Blisko 20 różnorodnych tematów – można się zastanawiać, ile jest jeszcze imprez z takim potencjałem wnoszonym przez samych uczestników.

Niedziela na zlocie to też pierwszy krok świeżo upieczonych absolwentów aktualnej edycji do Programu Alumni.  Jeden etap się kończy, ale w tym samym momencie rozpoczyna się coś nowego. Relacje, które mają szanse trwać długo – to jest odpowiedź na często pojawiające się pytanie, co jest unikalnego w sieci Liderów PAFW.

Mocny akcent na koniec to wizyta gościa specjalnego – Paula Martinelli – szefa amerykańskiego instytutu Johna Maxwella. Paul opowiedział o swojej karierze liderskiej i o tym, że o wyjątkowości każdego przedsięwzięcia decydują ludzie. Nie jest to zaskakująca teza dla osób, które mają styczność z Programem Liderzy PAFW, ale czy nie jest to wzmacniające usłyszeć te słowa od światowej sławy mówcy i coacha?:)

Patrząc już z pewnej perspektywy na całe spotkanie –  czy udało nam się grupę zdezintegrować? Na szczęście chyba nie. Ważny był ten pierwszy krok dla nas jako organizatorów – aby dać więcej przestrzeni na rozmowę o tym, co może potencjalnie dzielić, aby odkryć to, co naprawdę łączy.

fot: Rafał Nowakowski (phone: +48501086560)

Ola Daszkowska-Kamińska
Komunikacja i Media
 

donorzy.006

Liderzy PAFW to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Szkoła Liderów

 

Copyright All Rights Reserved © 2019

×