fbpx

Drugie życie EC1 – wizyta liderów miejskich w Łodzi

Gdyby jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce ktoś zapytał, co ma wspólnego kultura i edukacja z przemysłem, większość mogłaby odpowiedzieć, że nic lub niewiele. Dziś prawie nikt nie odważy się na takie stwierdzenie.
Na pewno nie zrobią tego uczestnicy Szkoły Liderów Miast.

Szukając inspiracji, pomysłów i rekomendacji dla władz Zgierza, Pabianic i Łodzi, które mogą wskazywać kierunki rozwojowe dla miast, uczestnicy Szkoły Liderów Miast wzięli udział w specjalnej wizycie studyjnej do Centrum Nauki i Techniki EC1 – instytucji, która powstała w miejscu zamkniętej z końcem 1999 roku elektrociepłowni ulokowanej w sercu Łodzi. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Jest ono symbolem rozwoju gospodarczego miasta, ale też kryzysów i przemian społecznych będących częścią niedługiej choć bogatej historii Łodzi i które świetnie obrazuje to, w jaki sposób można mądrze wykorzystywać dziedzictwo regionu aglomeracji łódzkiej.

Tożsamość miejsca

Historia pracowników elektrociepłowni EC1 przypomina historie pracowników zakładów Ursusa, górników, szwaczek, stoczni gdańskiej i wielu innych robotników skupionych wokół dużych zakładów pracy. Jest symbolem więzi pomiędzy człowiekiem a miejscem, która niesie ze sobą korzyści społeczne i wielką odpowiedzialność za komfort życia mieszkańców miast. Miejsce, w którym wielu pracowało przez całe swoje zawodowe życie aż do wieku emerytalnego, utrwalało poczucie przynależności do wspólnoty poprzez niezmienne rytuały i odgrywaną rolę w mieście. To także symbol transformacji i przemian, które pchają cywilizację do przodu. Symbol, których wiele można znaleźć na terenie aglomeracji łódzkiej, a który uległ przekształceniu i obecnie uzyskał już nowe znaczenie.

Miasto kominów – Łódź wczoraj i dziś

Wizyta w EC1 pozwoliła nam spojrzeć na Łódź z innej perspektywy. Jej ostatni Dyrektor Andrzej Boroń oraz Magdalena Prasoł z Centrum Nauki i Techniki uświadomili nam, jakie były losy tego miejsca i co wniosło ono w rozwój miasta, na jakie potrzeby odpowiadało. Dowiedzieliśmy się jakie perspektywy w zakresie dostaw ciepła do łódzkich domów istnieją w najbliższej przyszłości i jak będzie zmieniać się gospodarka cieplna w odpowiedzi na wyzwania środowiskowe. W spotkaniu towarzyszył nam także Sławomir Jankowski (dyrektor ds. rozwoju Veolii Energii Łódź), który nakreślił jak zmieniło się na przestrzeni lat zapotrzebowanie na ciepło w Łodzi, a także mówił o korzyściach płynących z termomodernizacji budynków mieszkalnych w mieście, dzięki której możliwe byłoby zwiększanie sieci ciepłowniczej bez konieczności zwiększania zapotrzebowania na energię. Otwarcie rozmawiano także o różnych nieemisyjnych źródłach energii, na których potencjalnie można by oprzeć przyszłość Łodzi, Zgierza i Pabianic.

Drugie życie EC1

Przemysłowa przeszłość Łodzi jest powodem do dumy i świetną inspiracją dla innych miast o podobnej historii. Jest to nie tylko skarbnica unikatowych opowieści z życia robotników związanych z przemysłem, ale także wspaniałe dziedzictwo architektury i myśli technologicznej łączącej kunszt z jakością. Szacunek wobec zachowanych detali w przypadku EC1 oraz połączenie ich z innowacjami współczesnej architektury uświadamia, że nie wszystkie innowacyjne inwestycje w mieście muszą powstać przez odrzucenie tego, co stare. Przykład EC1 pokazuje, że każde miejsce zasługuje na drugie życie i budowanie nowej tożsamości na miarę swoich potrzeb.

Kwestia tożsamości i docenienia dziedzictwa przeszłości miasta jest w programie Szkoła Liderów Miast szczególnie ważna. Zastanawiając się gdzie leżą potrzeby mieszkańców, jakie są obecne i przyszłe wyzwania, jak Łódź, Pabianice i Zgierz będą zmieniać się w perspektywie kilkudziesięciu lat, istnieje silna potrzeba zagłębienia się w historię miejsca. Dowiadując się, że nieco ponad 60 lat temu po raz pierwszy do łódzkich mieszkań doprowadzono sieć ciepłowniczą, uświadamiamy sobie tempo zmian, które nastąpiły od tego czasu i to, z jaką dynamiką miasta będą zmieniać się w przyszłości i co na nie będzie wpływać.

Fot. Adam Szych, Agnieszka Muras

 

Szczególne podziękowania dla Roberta Warchoła.

Partnerem projektu jest Fundacja Veolia Polska. 

Copyright All Rights Reserved © 2019

×