fbpx

Liderzy miast wobec wyzwań przyszłości – zaproszenie na Europejski Kongres Samorządów

Fundacja Szkoła Liderów i Fundacja Veolia Polska zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem samorządowców i ekspertów na temat wyzwań, które stoją przed liderami polskich miast. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie w poniedziałek,  8 kwietnia o godz. 11:40.

Współcześni prezydenci i burmistrzowie mierzą się z coraz bardziej skomplikowanymi wyzwaniami, których źródła często znajdują się na poziomi ponadregionalnym, a nawet globalnym. Sprawne przywództwo wymaga także dobrego merytorycznego zaplecza zaangażowanych ludzi. Jak zauważa prof. Rafał Matyja „Prezydent miasta potrzebuje stymulować grupę ludzi, którzy chcą jakiś kawałek swojej kariery i życia związać z pracą na rzecz miasta. Nie wytworzyliśmy takich mechanizmów, bo nie były potrzebne w epoce, w której trzeba było pozyskać jak najwięcej funduszy europejskich. Musimy na nowo zbudować strukturę, którą miała dawna elita, ale nie tymi samymi XIX-wiecznymi metodami, tylko metodami nowoczesnego przywództwa.”

Jak pokazują diagnozy ONZ (m.in. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030), konsekwencje przemian globalnych dotykają wszystkich miast, niezależnie od wielkości. Adaptacja do zmian klimatycznych, zarządzanie zasobami takimi jak energia czy woda, rozważna implementacja nowych technologii w infrastrukturze miasta, to tylko początek długiej listy wyzwań, z którymi mierzą się i będą mierzyć miasta. W obliczu tak szybkich przemian miasta potrzebują kompetentnych przywódców.

Liderzy miast przyszłości to prezydenci, burmistrzowie, radni, rzetelni urzędnicy, ale również liderzy biznesu oraz inicjatyw społecznych. Zdecydowane reagowanie na globalne wyzwania może wydawać się ryzykowne politycznie, z drugiej jednak strony może nieść za sobą prestiż pioniera rozwoju. Kto z miejskich liderów dziś podejmuje to ryzyko?

Jak poszerzać grono liderów, którzy będą w stanie zmierzyć się z nowymi wyzwaniami? Jak wzmocnić ich umiejętności oraz zachęcić liderów do skuteczniejszej współpracy międzysektorowej?

W panelu udział wezmą:
Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Paweł Rabiej,
Burmistrz Jawora Emilian Bera,
Politolog prof. Rafał Matyja,
Wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów Przemysław Radwan-Röhrenschef,
Prezes Veolia Term Marcin Orłowski,
Radny Miejski w Łomży – Maciej Andrzej Borysewicz.

Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana.

 

Fundacje Szkoła Liderów i Fundacja Veolia Polska już trzeci rok wspólnie prowadzą program Szkoła Liderów Miast. Wierzymy, że przywództwo w mieście jest w wielu rękach. Warto je docenić, wzmocnić i połączyć w sieć liderów zaangażowanych w strategiczny rozwój miasta. Wzmacniamy kompetencje liderów miejskich obecnych w sektorze publicznym, społecznym i biznesowym oraz zwiększamy ich zaangażowanie do wspólnego działania na rzecz miast.

 

 

Biogramy panelistów:

Paweł Rabiej – Od listopada 2018 roku pełni funkcję wiceprezydenta m. st. Warszawy. Wieloletni dziennikarz, publicysta i wydawca prasy o tematyce politycznej i liderskiej. Ukończył studia na kierunku Special educational program for leading business journalists na Columbia University w Nowym Jorku i studia podyplomowe Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jeden ze współzałożycieli partii Nowoczesna. Między 2003 i 2008 rokiem był dyrektorem ds. rozwoju w polskiej edycji magazynu „Harvard Business Review”. Wydawał także magazyn „ThinkTank”. Należy do Klubu Polskiej Rady Biznesu i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce.

Emilian Bera – burmistrz miasta Jawora. Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego. Pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego w Departamencie Rozwoju Regionalnego Radny Rady Miejskiej Jawora kadencji 2010-2014. W 2014 r. wygrał wybory na burmistrza miasta, startując z własnym komitetem. W grudniu 2017 r. otrzymał brązowy krzyż zasługi od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Prof. Rafał Matyja – Historyk i politolog. Twórca i wieloletni prodziekan Wydziału Studiów Politycznych i kierownik Zakładu Studiów Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Praktyka Polityczna”. Był redaktorem miesięcznika „Samorząd Terytorialny” oraz wieloletnim konsultantem i współpracownikiem administracji publicznej.

Marcin Orłowski – Absolwent UW i SGH z 15-letnim doświadczeniem w obszarze finansów (audyt i doradztwo). Od 11 lat związany z energetyką i z Grupą Veolia. Od 2014 roku Prezes Zarządu Veolia term S.A., spółki działającej na polskim rynku ciepłowniczym w średnich miastach na terenie całej Polski.

Przemysław Radwan-Röhrenschef – wiceprezes Fundacji Szkoła Liderów. Absolwent II Szkoły Liderów, potem wewnętrzny jej krytyk i jednocześnie twórca większości programów Szkoły przez lata. W latach 2014-2017 prezes fundacji. A głównie wielki orędownik wspierania liderów, którzy mają odwagę „wychylić się” w stronę polityki każdego szczebla.

Maciej Andrzej Borysewicz – prawnik i samorządowiec. Kierownik Wydziału Szkoleń i BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu  Drogowego w Łomży. W Platformie Obywatelskiej RP od 2003 roku. W latach 2006 – 2014 Przewodniczący Zarządu Powiatu PO RP w Łomży, aktualnie Wiceprzewodniczący Zarządu Powiatu PO RP w Łomży. Członek Rady Regionu i Zarządu Regionu Podlaskiego Platformy Obywatelskiej oraz delegat na Konwencję Krajową partii. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łomży. Od  2010 roku wykładowca akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych.

Bogna Świątkowska (moderacja) – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu w miastach, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-).

 

Panel organizowany jest w ramach projektu Szkoła Liderów Miast. Partnerem programu jest Fundacja Veolia Polska.

Copyright All Rights Reserved © 2019

×