fbpx

Kolej na młodych!

Prawa człowieka, wpływ, edukacja i zdrowie psychiczne – to główne tematy warsztatów dla młodych liderek i liderów (17-25 lat), którzy spotkali się z końcem marca br. w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Warszawie.

W ostatnich latach głos młodego pokolenia zaczął wybrzmiewać w Polsce mocniej, niż jeszcze dekadę temu. Jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się inicjatywy, które dotyczą tematów dotychczas zarezerwowanych dla tych dużo starszych (katastrofa klimatyczna, jakość powietrza, edukacja obywatelska, edukacja seksualna i in.). Choć tendencja ta zaczyna nabierać rozpędu, to nadal wydaje się, że dyskurs publiczny w Polsce zdominowany jest przez osoby w średnim wieku z dużych miejscowości. Młodzi mówią – czas na zmiany!

Jak ważny to temat pokazują Ambasada Brytyjska w Warszawie i Fundacja Szkoła Liderów – organizatorzy specjalnych warsztatów dla młodych, które miały miejsce w poniedziałek, 21 marca br. w siedzibie Ambasady w Warszawie. Do stolicy zjechali działacze w wieku 17-25 lat m.in. z Braniewa, Łomży, Mielca, Poznania, Zawiercia czy Bielska Białej, którzy na co dzień aktywnie uczestniczą w życiu swoich wspólnot poprzez działalność społeczną, wolontariat, zasiadanie w młodzieżowych radach miejskich itp. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję nie tylko zauważyć różnice pomiędzy działalnością społeczną w małych, średnich i dużych społecznościach, ale także dostrzec i wyartykułować to, co jest dla nich wspólne i ważne. Tematami, które wzbudziły największe emocje była edukacja, prawa człowieka, zdrowie psychiczne i wpływ na rzeczywistość.

Warsztaty dla młodych były kontynuacją przedsięwzięć realizowanych przez Fundację Szkoła Liderów, która od lat organizuje projekty rozwojowe dla młodzieży w całej Polsce (Nowi Młodzi Liderzy, Warszawska Akademia Młodych Liderów i in.), a także realizacją celów Ambasady Brytyjskiej, która w ostatnim czasie przygląda się potrzebom młodego pokolenia. Odzwierciedleniem tego jest m. in. raport „Next Generation Poland”, wydany przez British Council Poland dzięki wsparciu Ambasady, który stał się inspiracją do zorganizowania wydarzenia.

Jak ważne jest dopuszczenie młodzieży do dyskusji o współczesności i tworzenie warunków do zwiększania ich głosu w dyskursie publicznym wie dobrze Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Clunes, która osobiście spotkała się z uczestnikami, żeby móc ich wysłuchać, odpowiedzieć na nurtujące pytania, dowiedzieć się, czego oczekują od decydentów i w jaki sposób Ambasada może wesprzeć młode pokolenie w realizacji bliskich jemu celów. 

Dwudniowe warsztaty nie tylko były próbą oddania głosu młodym i uważnego przysłuchiwania się temu czego potrzebują jako pokolenie, jakie mają oczekiwania od przedstawicieli starszych pokoleń, ale także doświadczeniem budującym odporność indywidualną uczestników i uczestniczek oraz pobudzającym motywację do działań społecznych i obywatelskich, opartych na wartościach takich jak: różnorodność, zdemokratyzowanie dostępu do edukacji czy odpowiedzialność za środowisko naturalne.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Youth next” realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów przy wsparciu Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.

Copyright All Rights Reserved © 2019

×