fbpx

Ochotnicy Warszawscy chcą się rozwijać!

Dzięki Programowi „Pomagam-Zyskuję” warszawscy wolontariusze mogli bezpłatnie skorzystać ze szkoleń w bardzo różnorodnych tematach – od kursu kierownika wypoczynku, poprzez warsztaty antydyskryminacyjne aż po wystąpienia publiczne. Okazało się, że Ochotnicy Warszawscy chcą podnosić swoje kompetencje.

Czego uczyli się wolontariusze?

Na warsztatach nauczyłam się bardziej świadomego podejścia do komunikacji, nie tylko w pracy ale i życiu codziennym. Mam większą świadomość tego, jak dotychczas podchodziłam do tych spraw – tak swoje wrażenia po szkoleniu z komunikacji interpersonalnej opisała jedna z uczestniczek.

Największym dla nas zaskoczeniem było to, ze wolontariusze nie traktują tych szkoleń jako pojedyncze wydarzenia, ale jako cały pakiet, przychodząc nieraz w krótkich odstępach czasu na kilka spotkań – to pokazało, jak potrzebne są warsztaty skierowane właśnie do tej grupy. Jest to szansa na spojrzenie na własną pracę z dystansu. – mówi Krzysztof Filcek, koordynator projektu.

W Programie ‘Pomagam-Zyskuję” odbyło się w 2017 r. 31 szkoleń z 17 tematów. Ogółem uczestniczyło w nich 302 wolontariuszy. Najpopularniejszymi tematami nie były wcale, jak można by się spodziewać kwestie związane z organizacją wypoczynku czy pierwszą pomocą, ale tematy związane z rozwojem osobistym – czyli wystąpienia publiczne, zarządzanie sobą w czasie oraz praca w grupie. Widać, ze wolontariusze traktują zarówno swoją prace jak i szkolenia jako inwestycję w siebie i swoje kompetencje.

 

Kto najchętniej wysyłał wolontariuszy na szkolenia?

Są to przede wszystkim duże organizacje takie jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowe. Trzecia najliczniej delegującą instytucją był Ośrodek Pomocy Społecznej w Warszawie  Włochach. Sytuacja wolontariuszy w OPSach jest o tyle specyficzna, że często stykają się z trudnymi, życiowymi sytuacjami, a jednak działają w dużej mierze indywidualnie. Warsztaty były okazją do dzielenie się z innymi swoim doświadczeniem. Jak napisała koordynatorka wolontariatu w jednej z instytucji –  Nie sądziłam, że są aż tak zainteresowani swoim rozwojem, że mogą poświęcić dodatkowo czas na szkolenia. Uczestnictwo w szkoleniach pomogło też im się lepiej poznać.

Warsztaty dawały także koordynatorowi szanse na poznanie wolontariusza od innej niż dotychczas strony:  Lepiej poznałam kompetencja wolontariusza, który brał udział w szkoleniach – mieliśmy okazję do rozmów o szkoleniach po ich odbyciu.- napisała w ankiecie przedstawicielka instytucji a druga w innym miejscu pisze – W przypadku niektórych wolontariuszy zostałam zaskoczona ich dodatkowymi umiejętnościami, którymi nie chwalili się podczas współpracy.

Z perspektywy organizatorów wolontariatu projekt zdecydowanie wart jest kontynuacji. – Była to fajna nagroda za pracę, której inaczej nie bylibyśmy wstanie zapewnić.

 

Projekt  „Pomagam-Zyskuję” realizawany był w 2017r. przez Fundację Szkoła Liderów  w ramach programu „Ochotnicy Warszawscy” – U.M. St. Warszawa

 

 

 

 

Copyright All Rights Reserved © 2019

×