Do poniedziałku do godz. 16.00 kluby parlamentarne zgłaszać będą kandydatury na Rzecznika Praw Dziecka. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że z grona absolwentów i współpracowników Szkoły Liderów jest aż dwoje kandydatów! Są nimi absolwentka programu Liderzy PAFW Monika Horna-Cieślak i członek Rady Programowej Programu Liderzy PAFW oraz wieloletni przyjaciel programu politycznego Konrad Ciesiołkiewicz.
Jesteśmy dumni i dumne, że możemy Wam przedstawić i zarekomendować obie kandydatury. Jest to wielkie wyróżnienie dla społeczności Szkoły Liderów. Trzymamy kciuki za obydwoje kandydatów.
Monika Horna-Cieślak – adwokatka, aktywistka, działaczka społeczna. Monika od 19 r.ż. zajmuje się ochroną praw dzieci. Monika pomaga osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne. Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z największą organizacją pozarządową zajmująca się tematem krzywdzenia dzieci – Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest Członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy Ministrze Sprawiedliwości. Jest także tutorką programu HELP Rady Europy (jej szkolenie to oczywiście Prawa Dziecka).
Konrad Ciesiołkiewicz – Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył także studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie SWPS. Stopień naukowy doktora nauk społecznych uzyskał w 2021 r. w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od dwóch dekad zaangażowany w rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Ukończył liczne szkolenia i kursy z zakresu spraw społecznych, praw dziecka i edukacji obywatelskiej, w tym Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, kursy I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Jest certyfikowanym coachem International Coaching Community (ICC) oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Były instruktor harcerski, wychowawca, organizator placówek wypoczynku w latach 1996–2007. Pełnił także funkcję przewodniczącego Dzielnicowego Zespołu Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Dzielnicy Wawer. Od 2008 r. związany zawodowo z Orange Polska. W 2020 r. został powołany na stanowisko prezesa Fundacji Orange, zajmującej się edukacją informacyjną, medialną oraz cyfrową dzieci i młodzieży, a także wspieraniem nauczycielek i nauczycieli oraz liderek i liderów społeczności lokalnych. Za jego kadencji Fundacja została wyróżniona w pierwszej edycji Nagrody im. Janusza Korczaka. W 2022 r. otrzymała tytuł Dobroczyńcy Roku w kategorii „Kultura i edukacja”. Od kilku lat wraz z Głosem Nauczycielskim przyznaje nagrody Nauczyciel Jutr@. We współpracy z zewnętrznymi ekspertkami i ekspertami Fundacja prowadzi monitoring podmiotowości i praw dzieckaw środowisku (nie tylko) cyfrowym – jest inicjatorem raportu „Dojrzeć do praw. Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w dobie społeczeństwa informacyjnego”. Od 2018 r. jest współzałożycielem i przewodniczącym Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Podmiot ten prowadzi działalność w zakresie edukacji obywatelskiej, koncentruje się na przeciwdziałaniu radykalizacji prowadzącej do przemocy wśród dzieci i młodzieży, organizuje warsztaty i szkolenia „Dialog w praktyce”, oparte na metodzie Porozumienie bez Przemocy (NVC). Komitet wraz ze środowiskami pedagogicznymi wielokrotnie występował przeciwko projektom ustawy lex Czarnek, wprowadzeniu do szkół przedmiotu historia i teraźniejszość oraz podręcznika do niego, a także ustawie o resocjalizacji nieletnich.
Więcej na: ciesiolkiewicz.pl