fbpx

Tydzień z profesorem Pełczyńskim

Wizyta w Polsce założyciela naszej Fundacji, profesora Zbigniewa Pełczyńskiego, powoli dobiega końca. ZAP odwiedził Warszawę oraz swoje rodzinne miasto, Grodzisk Mazowiecki, aby wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących premierze polskiego wydania jego biografii.

We wtorek, 25 września, świętowaliśmy wspólnie z profesorem Pełczyńskim wydanie polskiego tłumaczenia jego biografii pt. “Zbigniew Pełczyński. Podarunek życia”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło liczne grono absolwentów Szkoły Liderów, stypendystów brytyjskich uczelni oraz przyjaciół i znajomych ZAP-a z różnych środowisk i opcji politycznych.  Po raz kolejny mogliśmy przekonać się o tym, że Fundacja jest przestrzenią spotkań i instytucją budującą silne relacje.

Spotkanie wokół książki poprowadził Grzegorz Nawrocki, dziennikarz i prezes British Alumni Society (BAS). Rozmowa z profesorem Pełczyńskim dotknęła wielu ciekawych wątków z życia naszego założyciela – roli przypadku, narodzin pomysłu na brytyjskie stypendia naukowe dla studentów z krajów Europy środkowo-wschodniej czy tego, dlaczego i jak w 1994 roku powstawała pierwsza Szkoła Młodych Liderów Społecznych i Politycznych. Historiami związanymi z profesorem podzielili się na scenie Prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski, Dyrektorka Fundacji Batorego Ewa Kulik-Bielińska oraz Marcin Walecki – dyrektor Departamentu Demokratyzacji w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie. Spotkanie uświetnił krótki koncert muzyki chopinowskiej w wykonaniu Dominika Stępińskiego.

Było to zarówno święto profesora Pełczyńskiego, jak i wszystkich darczyńców, osób i instytucji, które przyczyniły się do wydania polskiego tłumaczenia biografii. Jak powiedziała prezeska Fundacji Szkoła Liderów, Katarzyna Czayka-Chełmińska, nawiązując do logotypu Fundacji Szkoła Liderów, „w naszym logo jest przekazywanie pałeczki i prace nad wydaniem biografii profesora były idealnym przykładem takiej sztafety”. Nad polskim wydaniem pracowały kolejno trzy koordynatorki, związane ze Szkołą Liderów. Zbiórkę pieniędzy na książkę prowadziła Magdalena Tchórznicka, Magdalena Plewowska-Semik była odpowiedzialna za współpracę z wydawnictwem, a Anna Warwas odpowiadała za organizację i promocję premiery książki profesora w Polsce. Całe przedsięwzięcie było wyzwaniem, którego zespół fundacji podjął się po to, aby spełnić marzenie profesora. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego marzenia.

 

Copyright All Rights Reserved © 2019

×