fbpx

ZAP nie żyje

22 czerwca 2021 roku odszedł Zbigniew Andrzej Pełczyński, nasz ZAP.

Prof. Zbigniew Pełczyński – urodził się w 1925 r. W czasie II wojny światowej walczył w AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Na uniwersytecie w St. Andrews w Szkocji studiował ekonomię i nauki polityczne, a następnie na Uniwersytecie Oksfordzkim filozofię polityczną i politologię. W 1956 roku obronił pracę doktorską w zakresie filozofii politycznej Georga Hegla.

W 1953 r. rozpoczął pracę wykładowcy na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykładał głównie filozofię polityczną, systemy polityczne, historię myśli społecznej i politycznej, przemiany polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej oraz historię powojenną Polski. Organizował stypendia w Oksfordzie dla naukowców i studentów z Europy Środkowej i Wschodniej, w których wzięło udział prawie 1300 osób.

Na początku lat 90. był doradcą Komisji Konstytucyjnej Sejmu RP i członkiem Rady Premiera ds. kształcenia urzędników państwowych. W 1988 r. w imieniu George’a Sorosa założył w Polsce Fundację im. Stefana Batorego. Był członkiem Rady Fundacji. W 1994 r. założył Szkołę dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych, obecnie Fundację Szkoła Liderów. Zmarł w szpitalu 22 czerwca 2021 

ZAP znany ze swojego brytyjskiego pragmatyzmu, już kilka lat temu przesłał nam „instrukcję” jak chciałby być pożegnany w Polsce… Zgodnie z Jego wolą chcemy zaprosić Was na takie większe spotkanie jesienią, jak tylko warunki pandemiczne na to pozwolą. Profesor był agnostykiem, ale wierzymy, że wspomnienie podczas mszy odprawionej przez ks. Adama Bonieckiego 5 lipca było sposobem spotkania dla absolwentów i absolwentek Szkoły Liderów, którzy, które chcieli, chciały pożegnać Go w ten sposób. Po mszy spotkaliśmy się w kawiarni Czytelnik, obok naszego biura przy ul. Wiejskiej 12a. Wspominamy ZAPa.

Oto parę, z niezliczonej ilości, materiałów o ZAPie. Zapraszamy do poczytania, posłuchania.
Audycja o Powstaniu Warszawskim i Zbigniewie Pełczyńskim w BBC
Audycja o ZAPie w RDC
Wywiad Grzegorza Nawrockiego ze Zbigniewem Pełczyńskim
Wypowiedź ZAPa nagraną dla publiczności brytyjskiej
Wywiad o Powstaniu Warszawskim, którego ZAP udzielił Kulturze Liberalnej w 2018 r.
Nienawidzę bierności i rezygnacji – wywiad dla ngo.pl

https://www.rdc.pl/informacje/nie-zyje-prof-zbigniew-pelczynski-filozof-weteran-ak-mial-95-lat/?fbclid=IwAR02-zSP_OSsUGxu2vIZ1OkKyzUdNGpfJ4DJgwKFjXSaOc1eKPM_lsLFV_o
Copyright All Rights Reserved © 2019

×