Szkoła Liderów Miast

Miasto to jest coś, czego nie jesteśmy w stanie stworzyć w pojedynkę.
[Charles Montgomery, „Miasto szczęśliwe”]

Fundacja Szkoła Liderów wraz z Fundacją Veolia Polska rozpoczęły realizację czwartej edycji Programu Szkoła Liderów Miast. Zapraszamy wszystkich aktywnych mieszkańców Zgierza, Pabianic i Łodzi do bezpłatnego udziału w przedsięwzięciu, do którego przyjmiemy w drodze rekrutacji 40-45 liderów, którzy aktywnie włączają się w życie swoich lokalnych społeczności i są przedstawicielami samorządu, organizacji pozarządowych/społeczeństwa obywatelskiego i biznesu.   
Jesteś zainteresowany/zainteresowana udziałem? Działasz na rzecz swojego miasta i interesuje Cię punkt widzenia na lokalne problemy osób spoza Twojego środowiska? Masz ambicje wprowadzania zmian i bycia partnerem dla samorządu do dyskusji nad przyszłością Twojej małej ojczyzny?

Dlaczego warto się zgłosić?

– program wzmocni Twoje przywódcze zdolności i pomoże Ci je w jak najlepszy sposób sprofilować się na potrzeby Twojego miasta

– poznasz zaangażowanych mieszkańców Twojego miasta, z którymi dotychczas nie miałeś/aś okazji współpracować

– nawiążesz lub wzmocnisz relację z lokalnymi liderami, w tym z przedstawicielami samorządu i jednostek miejskich, co pozwoli Ci w przyszłości na realizację wspólnych inicjatyw

– przekonasz się, że masz wiele wspólnego z osobami, z którymi wcześniej nie podjąłbyś dialogu, a tym co najbardziej będzie Was spajać to troska o przyszłość Twojego miasta

– Twój rozwój osobisty będzie odbywał się pod okiem specjalistów – trenerów

– Twój głos zabierany w sprawie problemów Twojego miasta będzie bardziej słyszalny

– znajdziesz sojuszników w sprawach dla Ciebie ważnych, które mają czynić Twoje miasto bardziej szczęśliwym do życia

– lokalne problemy będą stanowić fundament ogólnopolskiej dyskusji o potrzebach miast w przyszłości, która toczyć będzie się na łamach Tygodnika „Polityka”

– otrzymasz certyfikat potwierdzający Twój udział w projekcie

Ramowy harmonogram przedsięwzięcia:

7 VI 2018 – ogłoszenie rekrutacji

5-7 VII 2018 – publiczna inauguracja projektu rozpoczynająca I zjazd uczestników (z udziałem władz, mieszkańców, uczestników i mediów oraz zaproszonych gości)

23-24 VIII 2018 (Zgierz)| 30-31 VIII 2018 (Pabianice) | 6-7 IX 2018 (Łódź) – terminy drugiej tury zjazdów dla uczestników

28-29 IX 2018 – III zjazd uczestników

12 X 2018 – oficjalne zakończenie programu z udziałem władz Łodzi, Pabianic i Zgierza oraz publiczności i mediów

X-XI – zamknięte spotkania dla uczestników podsumowujące kurs przywództwa

 

Więcej o projekcie:

Szkoła Liderów Miast to program kształcenia miejskich liderów z uwzględnieniem lokalnej diagnozy i interesów społeczności. Opiera się na uznaniu, że przywództwo w mieście jest w wielu rękach. Program powstał w wyniku współpracy z New Memphis Institute przy wsparciu Ambasady Stanów Zjednoczonych.

Szkoła Liderów Miast to m.in.:

  • zaawansowany kurs przywództwa obejmujący warsztaty umiejętności przywódczych, komunikacji i myślenia strategicznego,
  • seminaria na temat historii, kultury, społeczeństwa i polityki,
  • wspólne budowanie lokalnego networkingu aktywnych liderów i liderek miasta,
  • realizacja lokalnych akcji miejskich jako odpowiedzi na najważniejsze wyzwania miasta,
  • spotkania z ekspertami w dziedzinie rozwoju miast i przywództwa lokalnego.

Program jest adresowany do aktywnych liderów miejskich i liderów wpływu reprezentujących różne sektory, różne wizje i interesy: przedstawicieli samorządu miasta, osób kierujących instytucjami publicznymi, liderów ruchów miejskich i nieformalnych grup, przedsiębiorców zaangażowanych w rozwój miasta, liderów organizacji pozarządowych i przedstawicieli mediów lokalnych.

Na podstawie doświadczeń z pilotażowej edycji Szkoły Liderów Miasta w Mielcu powstał model, który wdrożono także w Ełku oraz Legionowie. Projekty były realizowane dzięki partnerowi strategicznemu Fundacji Veolia Polska oraz samorządom Ełku i Legionowa.

 

Zapraszamy do kontaktu potencjalnych partnerów oraz media: [email protected]

 

Nowości w programie