fbpx

Miasto – wspólna sprawa. Relacja z konferencji „Designerzy procesów rozwojowych: Szkoła Liderów Miast”

W piątek, 13 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna edycja Designerów Procesów Rozwojowych, której tematem był program Szkoły Liderów Miast realizowany przez Fundację Szkoła Liderów i Fundację Veolia Polska. Wydarzenie skupiło badaczy miejskich, działaczy, przedstawicieli biznesu biznesu i samorządów.

Szkoła Liderów Miast to pionierski program kształcenia lokalnych liderów, w celu niwelowania zagrożeń stojących przed miastami średniej wielkości. Opiera się na uznaniu, że przywództwo w mieście leży w wielu rękach. Dotychczas odbyły się 2 edycje: pilotażowa w Mielcu oraz druga edycja w Ełku i Legionowie. Rezultaty zaprezentowano podczas piątkowej konferencji.

„Szkoła Liderów Miast to program, który uświadamia jak różni aktorzy życia społecznego mogą być liderami procesów w mieście. To, że władza musi leżeć nie tylko po stronie samorządu, ale wręcz powinna być w rękach działaczy społecznych i biznesu, bo tylko wspólne starania osób z różnorodnym podejściem mogą doprowadzić do rozwoju miasta i tego, aby żyło się w nim po prostu dobrze” – powiedziała prezeska Fundacji Szkoła Liderów Katarzyna Czayka-Chełmińska.

O walorach współpracy mówili zaproszeni do panelu dyskusyjnego wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny oraz prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Obaj podkreślali, że zaproszenie do programu mieszkańców mających często odmienne podejście do procesów miejskich, było lekcją pokory i filarem nowych konstruktywnych przedsięwzięć w mieście.

Program Szkoła Liderów Miast była także wyzwaniem dla samych uczestników, którzy podkreślali, że program dał im sposobność do podjęcia przedsięwzięć z osobami, z którymi dotychczas nie współpracowali. Absolwenci Szkoły z Ełku, Mielca i Legionowa przedstawiali swoje dotychczasowe przedsięwzięcia z uwzględnieniem porażek i sukcesów oraz dalsze plany.

Alexandre Farion, członek zarządu, dyrektor handlowy grupy Veolia w Polsce podkreślał, że samorządy tak jak biznes, muszą w swoich działaniach uwzględniać przyszłość kolejnych pokoleń, a to wymaga synergii wielu podmiotów i dążenia do wspólnego celu, jakim jest rozwój i bezpieczeństwo średnich miast. W tym celu została powołana Szkoła Liderów Miast, która ma wzmacniać przywództwo różnych aktorów życia społecznego, uczyć dialogu i inicjować procesy, które mają szansę na realizację w przyszłości. Budowanie trwałych relacji między biznesem, samorządem i działaczami społecznymi wzmacnia potencjał miast przez innowacje środowiskowe, społeczne i biznesowe.

„Szkoła Liderów Miast jest programem pionierskim i choć w czasie realizacji jego pierwszej odsłony nie uniknięto potknięć, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że jest to program potrzebny i wartościowy” – puentuje Iwona Ciećwierz z Fundacji Szkoła Liderów.

 

Więcej na temat Szkoły Liderów Miast TUTAJ

(c) fot: Beata Czarnecka www.beataczarnecka.com

Copyright All Rights Reserved © 2019

×